Pierwszy Apostoł Różańca – św. Dominik de Guzman

Wygenerowano: 20 listopad 2016, 12:45

Dominik de Guzman urodził się w Hiszpanii, około roku 1173. Studiował teologię i wykazywał się niezwykłym miłosierdziem wobec ubogich. Wsławił się nawracaniem heretyków – albigensów – poprzez swoje skuteczne kazania. W roku 1217 założył zakon nazywający się potem od jego imienia Dominikanie. Ufając Bożej łasce i polegając na opiece Matki Bożej, rozesłał zakonnych braci po całej Europie szczególnie do Paryża i Bolonii, wówczas ważnych ośrodków uniwersyteckich. Sobie pozostawił misję w północnej Italii, gdzie szerzyła się herezja katarska.Żarliwymi kazaniami przekazywał ludziom Boga, a mocą modlitwy przyciągał ludzi.


Oto opis Dominika przekazany przez bł. Cecylię dominikańską mniszkę: „Był wzrostu średniego, szczupłej budowy ciała, twarzy pięknej i lekko zarumienionej, włosy i broda rudawe, piękne oczy. Z jego czoła i rzęs promieniował jakiś rodzaj blasku, wzbudzającego u wszystkich cześć i miłość. Zawsze był uśmiechnięty i radosny, chyba że czyjeś zmartwienie obudziło jego współczucie. Miał smukłe i piękne dłonie, silny i piękny głos.


Świętemu Dominikowi ukazała się i wspierała w wysiłkach zakładania zakonu i w działalności kaznodziejskiej Matka Boża. Podczas jednego z tych objawień zaleciła mu modlitwę różańcową jako ważną i skuteczną broń przeciwko nieprzyjaciołom prawdziwej wiary… „Drogi Dominiku – powiedziała do niego – czy wiesz, jakiej broni chce użyć Błogosławiona Trójca, aby zmienić ten świat ?”…


O moja Pani – odpowiedział święty – Ty lepiej wiesz ode mnie, bo Ty zawsze byłaś obok Jezusa Chrystusa głównym narzędziem naszego zbawienia”.


Wówczas Matka Najświętsza rzekła: „Chcę, abyś wiedział, że tego rodzaju bronią pozostaje zawsze Psałterz Anielski, który jest kamieniem węgielnym Nowego Testamentu. Jeśli więc chcesz zdobyć te zatwardziałe dusze i pozyskać je dla Boga, głoś mój Psałterz”…


O cokolwiek poprosisz przez różaniec, wszystko będzie ci udzielone” – dodała. Ów Psałterz, to według tradycji – właśnie różaniec: połączenie modlitwy ustnej (wypowiadania formuł modlitewnych) z medytacją nad tajemnicami zbawienia. Jego nazwa odwoływała się do liczby stu pięćdziesięciu psalmów, którym w Psałterzu Anielskim odpowiadało tyleż zdrowasiek.


Św. Dominik zmarł w Bolonii 6 sierpnia 1221 roku. Papież Grzegorz IX, który jako kardynał Ostii był z nim zaprzyjaźniony, zaliczył go do grona świętych 3 lipca 1234 roku.


Kliknij i zobacz źródło strony

 Orędzia NMP
 
26 styczeń 2018
 
25 grudzień 2017
 
25 listopad 2017
 
25 październik 2017
 
25 wrzesień 2017
 
25 sierpień 2017
 
25 lipiec 2017
 
25 czerwiec 2017
 
25 maj 2017
 
25 kwiecień 2017
 
25 marzec 2017
 
25 luty 2017
 Dziennik
dzisiaj
 
Św. Charbel uzdrawia wyznawców wszystkich religii
 
Cierpienie jest zawsze próbą
 
Nadprzyrodzone sny ks. Jana Bosko
 
Nowy raj na ziemi - ks. Adam Skwarczyński
 
Ostatnia droga
 
Wizje św. Jana Bosko
 
Brian Melvin - Byłem w piekle
 
Aniele Boży, Stróżu Mój
 
Brak miłości i litości
 
Otchłań piekielna
 
Robaki i insekty
 
Skorumpowani seksualnie
 
Zdrady małżeńskie i odmienność seksualna
 
Zwróć sie ku Mnie, musisz zwrócić sie ku Mnie
 
Modlitwa do Krzyża Świętego
 
Modlitwa, która czyni nniewidzialnym dla szatana
 
Odkryła jak wyciągnąć tysiące dusz z Czyśćca
 Kalendarz
w przygotowaniu ...