Pierwszy Apostoł Różańca – św. Dominik de Guzman

Wygenerowano: 20 listopad 2016, 12:45

Dominik de Guzman urodził się w Hiszpanii, około roku 1173. Studiował teologię i wykazywał się niezwykłym miłosierdziem wobec ubogich. Wsławił się nawracaniem heretyków – albigensów – poprzez swoje skuteczne kazania. W roku 1217 założył zakon nazywający się potem od jego imienia Dominikanie. Ufając Bożej łasce i polegając na opiece Matki Bożej, rozesłał zakonnych braci po całej Europie szczególnie do Paryża i Bolonii, wówczas ważnych ośrodków uniwersyteckich. Sobie pozostawił misję w północnej Italii, gdzie szerzyła się herezja katarska.Żarliwymi kazaniami przekazywał ludziom Boga, a mocą modlitwy przyciągał ludzi.


Oto opis Dominika przekazany przez bł. Cecylię dominikańską mniszkę: „Był wzrostu średniego, szczupłej budowy ciała, twarzy pięknej i lekko zarumienionej, włosy i broda rudawe, piękne oczy. Z jego czoła i rzęs promieniował jakiś rodzaj blasku, wzbudzającego u wszystkich cześć i miłość. Zawsze był uśmiechnięty i radosny, chyba że czyjeś zmartwienie obudziło jego współczucie. Miał smukłe i piękne dłonie, silny i piękny głos.


Świętemu Dominikowi ukazała się i wspierała w wysiłkach zakładania zakonu i w działalności kaznodziejskiej Matka Boża. Podczas jednego z tych objawień zaleciła mu modlitwę różańcową jako ważną i skuteczną broń przeciwko nieprzyjaciołom prawdziwej wiary… „Drogi Dominiku – powiedziała do niego – czy wiesz, jakiej broni chce użyć Błogosławiona Trójca, aby zmienić ten świat ?”…


O moja Pani – odpowiedział święty – Ty lepiej wiesz ode mnie, bo Ty zawsze byłaś obok Jezusa Chrystusa głównym narzędziem naszego zbawienia”.


Wówczas Matka Najświętsza rzekła: „Chcę, abyś wiedział, że tego rodzaju bronią pozostaje zawsze Psałterz Anielski, który jest kamieniem węgielnym Nowego Testamentu. Jeśli więc chcesz zdobyć te zatwardziałe dusze i pozyskać je dla Boga, głoś mój Psałterz”…


O cokolwiek poprosisz przez różaniec, wszystko będzie ci udzielone” – dodała. Ów Psałterz, to według tradycji – właśnie różaniec: połączenie modlitwy ustnej (wypowiadania formuł modlitewnych) z medytacją nad tajemnicami zbawienia. Jego nazwa odwoływała się do liczby stu pięćdziesięciu psalmów, którym w Psałterzu Anielskim odpowiadało tyleż zdrowasiek.


Św. Dominik zmarł w Bolonii 6 sierpnia 1221 roku. Papież Grzegorz IX, który jako kardynał Ostii był z nim zaprzyjaźniony, zaliczył go do grona świętych 3 lipca 1234 roku.


Kliknij i zobacz źródło strony

 Orędzia NMP
 
25 kwiecień 2018
 
25 marzec 2018
 
25 luty 2018
 
25 styczeń 2018
 
25 grudzień 2017
 
25 listopad 2017
 
25 październik 2017
 
25 wrzesień 2017
 
25 sierpień 2017
 
25 lipiec 2017
 
25 czerwiec 2017
 
25 maj 2017
 Dziennik
dzisiaj
 
Czuła i troskliwa Matka
 
Brońmy się przed pozorami miłości
 
Cierpienie jest zawsze próbą
 
Miłość nawraca serca
 
Jak wygląda niebo - Fulla Horak
 
Czytaj Biblię
 
Dziękuj Bogu za wszystko
 
Pamiętaj abyś dzień święty święcił
 
Sztuką jest dziękować, nie prosić
 
Kość giganta
 
Namacalne znaki czasów ostatecznych
 
Znaki końca 2018 - Przyjście Pana jest bliskie
 
3 modlitwy o uzdrowienie z depresji
 
Akt oddania swego życia Jezusowi
 
Co Szatan mówi o różańcu ?
 
Koronka do Miłosierdzia Bożego
 
Modlitwa do Krzyża Świętego
 
Modlitwa o przemianę życia
 
Odkryła jak wyciągnąć tysiące dusz z Czyśćca
 Kalendarz
w przygotowaniu ...