Nawrócenie Świętego Pawła, Apostoła

Wygenerowano: 27 listopad 2016, 19:09

Pierwsza wzmianka o Szawle - przyszłym Apostole Narodów - pojawia się w Dziejach Apostolskich przy opisie męczeństwa św. Szczepana: "Wyrzucili go poza miasto i kamienowali, a świadkowie złożyli swe szaty u stóp młodzieńca, zwanego Szawłem. Tak kamienowali Szczepana (...). Szaweł zaś zgadzał się na zabicie go" (Dz 7, 58-59; 8, 1). Ów młodzieniec, który pilnował szat tych, którzy kamienowali pierwszego męczennika, był jednym z najgorliwszych prześladowców chrześcijan: "niszczył Kościół, wchodząc do domów porywał mężczyzn i kobiety i wtrącał do więzienia" (Dz 8, 3); "siał grozę i dyszał żądzą zabijania uczniów Pańskich" (Dz 9, 1). Właśnie tego człowieka Jezus Chrystus wybrał, by głosił Jego imię poganom.


Gorliwy faryzeusz

Szaweł urodził się w Tarsie (dziś region Turcji) około 8. roku po narodzeniu Chrystusa. Był Izraelitą z pokolenia Beniamina. Otrzymał staranne wykształcenie w Prawie ojczystym. Jego rodzina posiadała wysoką pozycję społeczną oraz zaszczytny przywilej: obywatelstwo rzymskie. Szaweł sam powie później o sobie: "żyłem według zasad najsurowszego stronnictwa naszej religii jako faryzeusz" (Dz 26, 5).

Około roku 36, powodowany nienawiścią, udał się do jednego z arcykapłanów i poprosił go o listy do synagog w Damaszku, by mógł pojmać tamtejszych chrześcijan i przyprowadzić ich do Jerozolimy, aby zostali osądzeni i ponieśli karę za przynależność do chrześcijańskiej "sekty". Otrzymawszy stosowne upoważnienie, ruszył w drogę. Do Damaszku dotarł jednak jako zupełnie inny człowiek."Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?"

Oto jak Paweł sam opisuje moment swego nawrócenia: "W drodze, gdy zbliżałem się do Damaszku, nagle około południa otoczyła mnie wielka jasność z nieba. Upadłem na ziemię i posłyszałem głos, który mówił do mnie: Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?. Kto jesteś, Panie? - odpowiedziałem. Rzekł do mnie: Ja jestem Jezus Nazarejczyk, którego ty prześladujesz. Towarzysze zaś moi widzieli światło, ale głosu, który do mnie mówił nie słyszeli. Powiedziałem więc: Co mam czynić, Panie?. A Pan powiedział do mnie: Wstań, idź do Damaszku, tam ci powiedzą wszystko, co masz czynić. Ponieważ zaniewidziałem od blasku owego światła, przyszedłem do Damaszku prowadzony za rękę przez moich towarzyszy.

Niejaki Ananiasz, człowiek przestrzegający wiernie Prawa, o którym wszyscy tamtejsi Żydzi wydawali dobre świadectwo, przyszedł, przystąpił do mnie i powiedział: Szawle, bracie, przejrzyj!. W tejże chwili spojrzałem na niego, on zaś powiedział: Bóg naszych ojców wybrał cię, abyś poznał Jego wolę i ujrzał Sprawiedliwego, i Jego własny głos usłyszał. Bo wobec wszystkich ludzi będziesz świadczył o tym, co widziałeś i słyszałeś. Dlaczego teraz zwlekasz? Ochrzcij się i obmyj z twoich grzechów, wzywając Jego imienia!.

A gdy wróciłem do Jerozolimy i modliłem się w świątyni, wpadłem w zachwycenie. Ujrzałem Go: Spiesz się i szybko opuść Jerozolimę - powiedział do mnie - gdyż nie przyjmą twego świadectwa o Mnie. A ja odpowiedziałem: Panie, oni wiedzą, że zamykałem w więzieniach tych, którzy wierzą w Ciebie, i biczowałem w synagogach, a kiedy przelewano krew Szczepana, Twego świadka, byłem przy tym i zgadzałem się, i pilnowałem szat jego zabójcówť. Idź - powiedział do mnie - bo Ja cię poślę daleko, do pogan (Dz 22, 6-21).Apostoł Narodów

Nawrócenie Szawła było nagłe, gwałtowne i całkowite, podobnie jak gwałtowny i silny był jego charakter. Z tą samą energią i odwagą, z jakimi kiedyś niszczył Kościół, przyszły Święty zaczyna głosić żydom i poganom, że Jezus jest Mesjaszem. Chrystus sprawił, że w jednej chwili nienawiść Szawła przemieniła się w miłość.

Po krótkim pobycie na Pustyni Arabskiej Szaweł rozpoczyna głoszenie Ewangelii w Damaszku. Następnie udaje się do Jerozolimy, gdzie poznaje św. Piotra Apostoła. Między rokiem 45 a 49 odbywa pierwszą podróż misyjną. Na Cyprze Szaweł nawraca prokonsula Pawła Sergiusza i od tego momentu nazywany jest w Dziejach Apostolskich nie "Szaweł", ale "Paweł". Później udaje się do Azji Mniejszej, do Koryntu, Efezu i innych greckich miast. Obchodzi dalekie kraje, głosząc Chrystusa zmartwychwstałego.

Św. Paweł Apostoł pozostawił po sobie ogromną spuściznę duchową. Jest autorem Listów do Rzymian, Koryntian, Galatów, Efezjan, Filipian, Kolosan, Tesaloniczan, a także do Tymoteusza, Tytusa i Filemona.


Kliknij i zobacz źródło strony

 Orędzia NMP
 
25 maj 2018
 
25 kwiecień 2018
 
25 marzec 2018
 
25 luty 2018
 
25 styczeń 2018
 
25 grudzień 2017
 
25 listopad 2017
 
25 październik 2017
 
25 wrzesień 2017
 
25 sierpień 2017
 
25 lipiec 2017
 
25 czerwiec 2017
 Dziennik
dzisiaj
 
Warszawskie Dzieci
 
Antychryst - On już tu jest !
 
Komu na rękę jest III wojna światowa ?
 
Jezus moim Panem
 
Korona cierniowa
 
Egzorcysta Ks. Giuseppe Tomaselli - Wywiad z demon
 
Nowy raj na ziemi - ks. Adam Skwarczyński
 
Bądź cierpliwy
 
Gram miłości
 
Związek to nie więzienie
 
Aline Baxley trafiła do piekła
 
Święty Michał Archanioł pogromca szatana
 
"Niebieski wieloryb" - gra, która zabija
 
5 mało znanych faktów o Świadkach Jehowy
 
Otchłań piekielna
 
Szkocja "ręka Boga"
 
Nowenna Pompejańska
 
Potężny egzorcyzm Świętego Michała Archanioła
 Kalendarz
w przygotowaniu ...