Dramat Syrii i miasta Aleppo

Wygenerowano: 15 grudzień 2016, 21:00

Nie bądźmy obojętni wobec dramatu mieszkańców Syrii i miasta Aleppo – apeluje Caritas Polska. Organizacja prosi również o wspieranie organizacji pozarządowych i misjonarzy działających na rzecz poszkodowanych z powodu wojny na Bliskim Wschodzie.„Mając w pamięci historycznej dramat powstańczej Warszawy oraz wojenną eksterminację ludności, nie zapominajmy o setkach tysięcy osób, które tracą życie i o milionach osób, które dziś zmuszone są do opuszczania rodzinnych domów z powodów wojny. Człowiek, którego tożsamość opiera się na wartościach chrześcijańskich nie może pozostać obojętny wobec zła dotykającego innego człowieka” – podkreślił dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz w apelu przekazanym w środę PAP.


„W obliczu współczesnej tragedii Syrii stańmy solidarnie, razem, pomimo różnic światopoglądowych i sporów, prosimy o to, aby każdy zaangażował się w działanie według swoich możliwości. Brońmy się przed znieczulicą i obojętnością na tragedię wojny i prześladowania” – zaapelował ks. Subocz. Wezwał jednocześnie do modlitwy o pokój, o zakończenie cierpień niewinnych ludzi oraz o ład i wzajemny szacunek w krajach Bliskiego Wschodu.


W apelu Caritas zwróciła się również do instytucji państwowych i ludzi dobrej woli o wspieranie działalności organizacji pozarządowych i misjonarzy działających na rzecz poszkodowanych z powodu wojny na Bliskim Wschodzie.


„Kiedyś zostaniemy zapytani o to, co uczyniliśmy dla naszych bliźnich w obliczu nieszczęścia. Zapytają nas o to nasze dzieci, zapyta nas o to historia, a przede wszystkim zapyta nas o to nasz Bóg: +Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, toście i Mnie nie uczynili+” – czytamy w apelu.


Caritas Polska wspiera rodziny syryjskie w Aleppo oraz w Libanie poprzez projekt „Rodzina Rodzinie”, dzięki któremu blisko 800 syryjskich rodzin otrzymuje stałe wsparcie od ponad 2300 polskich rodzin. Wsparcie rodzinom syryjskim można przekazywać także przez SMS charytatywny z hasłem SYRIA (nr 72052, koszt 2,46 z VAT). Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie www.rodzinarodzinie.caritas.pl.


O modlitwę w intencji pokoju w Syrii i włączenie się w program „Rodzina Rodzinie” zaapelował w środę przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Arcybiskup sam wspiera jedną z syryjskich rodzin.


Mimo ogłoszonego we wtorek wieczorem rozejmu, w Aleppo wciąż dochodzi do ataków lotniczych – poinformowało w środę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka; w mieście trwają też ciężkie walki między rebeliantami a siłami reżimu. O bombardowaniach informują też przedstawiciele służb ratunkowych z Aleppo. Ich zdaniem nie jest jasne czy ataki przeprowadzają samoloty syryjskie czy rosyjskie.


We wtorek wieczorem porozumienie o zawieszeniu broni zostało ogłoszone przez grupy rebelianckie i potwierdzone przez Rosję i Turcję, które w Syrii wspierają odpowiednio reżim prezydenta Asada i opozycję. Celem porozumienia jest ewakuacja najpierw cywilów, a potem rebeliantów z oblężonych dzielnic.


Polskie MSZ podkreśliło w środę, że priorytetem w Aleppo jest ochrona ludności cywilnej oraz zapewnienie dostępu dla pomocy humanitarnej. Według resortu przekazywane przez media obrazy zniszczeń i rażącego lekceważenia życia ludzkiego w Aleppo świadczą o gwałtownie pogłębiającym się kryzysie humanitarnym.


MSZ przypomina też, że Polska w ramach programu wsparcia humanitarnego dla syryjskich uchodźców w regionie w 2016 r. na pomoc humanitarną dla Syryjczyków oraz przyjmującej ich ludności lokalnej na Bliskim Wschodzie przeznaczyła ok. 46 mln złotych.


Kliknij i zobacz źródło strony

 Orędzia NMP
 
25 maj 2018
 
25 kwiecień 2018
 
25 marzec 2018
 
25 luty 2018
 
25 styczeń 2018
 
25 grudzień 2017
 
25 listopad 2017
 
25 październik 2017
 
25 wrzesień 2017
 
25 sierpień 2017
 
25 lipiec 2017
 
25 czerwiec 2017
 Dziennik
dzisiaj
 
Dziura w ziemi #23
 
Dziura w ziemi #33
 
Królowa Nieba i Ziemi
 
Matka czystego serca
 
Husaria - nasza duma
 
Wielka Rzeczpospolita
 
Bierzmowanie pozostanie sakramentem pożegnania?
 
Zagłada ludzkości 2030
 
Bóg Cię Kocha
 
Prawdziwi przyjaciele
 
Cuda świętej Rity
 
Jezuici cudem przeżyli wybuch bomby atomowej
 
Szkocja "ręka Boga"
 
15 Obietnic za odmawianie Różańca Świętego
 
Akt oddania swego życia Jezusowi
 
Modlitwa o przemianę życia
 
Modlitwa, która czyni nniewidzialnym dla szatana
 
Módl się ile możesz za konających
 
Potężna modlitwa o CUD przemiany życia
 Kalendarz
w przygotowaniu ...