Jak nie wychować materialisty ?

Wygenerowano: 18 czerwiec 2017, 12:45

DZIECI MATERIALISTYCZNIE NASTAWIONE DO ŻYCIA SĄ MNIEJ SZCZĘŚLIWE, GORZEJ SIĘ UCZĄ I CZĘŚCIEJ POPADAJĄ W DEPRESJĘ- Do materializmu prowadzi niskie poczucie własnej wartości.

- Kiedy poczucie własnej wartości jest najniższe (co zwykle następuje, gdy zaczyna się dojrzewanie), materializm jest szczególnie nasilony.

- Badania wykazują, że również dzieci, które nie są zbyt zadowolone ze swojego życia, prędzej wyrosną na materialistów niż ich szczęśliwi rówieśnicy.

- Według raportu UNICEF polskie dzieci pytane o satysfakcję z życia znajdują się na przedostatnim miejscu (na liście 29 krajów zajmują 28 miejsce, tuż przed dziećmi rumuńskimi). Co piąty mały Polak w wieku 11-15 lat nie jest zadowolony ze swojego życia.

- Na materialistów mają szansę wyrosnąć: dzieci materialistów, dzieci z rozbitych rodzin, dzieci rodziców intensywnie kłócących się, dzieci emocjonalnie zdystansowanych opiekunów.

- Nadmiar telewizji sprzyja materializmowi: naukowcy ze Stanford University School dowiedli, że im więcej czasu dzieci spędzają przed ekranem, tym częściej domagają się, by kupować im zabawki.


BEZ ZABAWEK DZIECI RZADZIEJ SIĘ NUDZĄ I SĄ BARDZIEJ KREATYWNE


- Ile zabawek podarować dziecku na urodziny lub pod choinkę? Kim John Payne, autor książki "Simplicity Parenting", uważa, że dwie, trzy zabawki to dobra liczba – jedna dobrze przemyślana zabawka od rodziców i jedna albo dwie od reszty rodziny ("Niech dziadkowie, ciotki i wujkowie zbiorą się razem i zastanowią, co tak naprawdę dziecko najbardziej chciałoby dostać" – mówi Payne).

- Zamiast rzeczy materialnych warto podarować dziecku czas (kupon na wyjścia do parku, do zoo, na wspólne puszczanie latawców).Jak nie wychować materialisty ?


1) Przyjrzyj się własnym wartościom – czy sam jesteś materialistą?

2) Zwróć uwagę, ile wspólnego czasu spędzacie na zakupach. Przeznacz więcej czasu na zajęcia, które nic nie kosztują i do których niczego nie trzeba kupować (zabawę w parku, piknik, itp.).

3) Zwróć uwagę, co czytasz dzieciom. Czy w tych książkach pełno jest ilustracji i odniesień do zabawek, sklepów, czy też do przyrody i darmowych zabaw?

4) Ogranicz czas, który dziecko spędza przed telewizorem.

5) Dawaj niematerialne prezenty: kupon na cały dzień zabaw z wujkiem albo na wyjście do cyrku z dziadkiem.

6) Na rodzinne uroczystości, np. święta czy urodziny sami zróbcie dekoracje (nieważne, że krzywe).

7) Podczas spotkań nie oglądajcie telewizji (dzięki temu poświęcicie więcej uwagi rodzinie lub przyjaciołom niż ekranowi).

8) Przed świętami weź dziecko do sklepu spożywczego – kupcie składniki na wielkanocne śniadanie czy na wigilijną kolację dla biedniejszej rodziny, lub zanieście je np. do schroniska dla bezdomnych.

9) Jeśli masz małe dziecko, dawaj mu zabawki "domowe": pudełka po butach, plastikowe miski, drewniane łyżki.

10) Nie kupuj zabawek, które tylko tańczą, śpiewają czy świecą. Najlepsze są proste zabawki, którymi dziecko może się bawić na wiele sposobów.


Kliknij i zobacz źródło strony

 Orędzia NMP
 
25 maj 2018
 
25 kwiecień 2018
 
25 marzec 2018
 
25 luty 2018
 
25 styczeń 2018
 
25 grudzień 2017
 
25 listopad 2017
 
25 październik 2017
 
25 wrzesień 2017
 
25 sierpień 2017
 
25 lipiec 2017
 
25 czerwiec 2017
 Dziennik
dzisiaj
 
Warszawskie Dzieci
 
Antychryst - On już tu jest !
 
Komu na rękę jest III wojna światowa ?
 
Jezus moim Panem
 
Korona cierniowa
 
Egzorcysta Ks. Giuseppe Tomaselli - Wywiad z demon
 
Nowy raj na ziemi - ks. Adam Skwarczyński
 
Bądź cierpliwy
 
Gram miłości
 
Związek to nie więzienie
 
Aline Baxley trafiła do piekła
 
Święty Michał Archanioł pogromca szatana
 
"Niebieski wieloryb" - gra, która zabija
 
5 mało znanych faktów o Świadkach Jehowy
 
Otchłań piekielna
 
Szkocja "ręka Boga"
 
Nowenna Pompejańska
 
Potężny egzorcyzm Świętego Michała Archanioła
 Kalendarz
w przygotowaniu ...